תסמונת פיברומיאלגיה, מהי?

תסמונת פיברומיאלגיה, מהי?

תסמונת פיברומיאלגיה הינה מחלה ראומטית כרונית, המאופיינת בכך כי גורמת לכאבים כרוניים מופשטים בשרירים ובמפרקים, המלוות בעיקר בחולשה, בהפרעות שינה, עייפות, פגיעה ביכולת הריכוז והזיכרון וכן, גם עם הימצאותן של נקודות רגישות כואבות באופן סימטרי ומפושט בגוף.

תסמונת פיברומיאלגיה הינה תסמונת שכיחה, כ- 2%-3% מכלל האוכלוסייה וכ-95% מהלוקים בתסמונת זו הינן נשים. התסמונת כרוכה בסבל רב, פגיעה משמעותית באיכות החיים והתפקוד היום יומי. כאשר הטיפול הקיים כיום עוזר, אך אינו מרפא.

הכאבים המאפיינים את התסמונת הינם כאבים ללא כל הסבר פיזיולוגי ידוע, אולם כדי שהכאב יענה על דרישות ההגדרה עליו להיות מופשט בכל הגוף (פלג עליון ותחתון, מימין ומשמאל) וכן עליו להימשך 3 חודשים לפחות.

אחד המאפיינים של תסמונת הפיברומיאלגיה הוא רגישות קיצונית ללחץ בנקודות מסוימות בגוף (18 נקודות רגישות). עם זאת, נקבע על ידי הקולג' האמריקאי לראומטולוגיה כי בכדי לאבחן אדם כסובל מתסמונת הפיברומיאלגיה נדרשת רגישות לפחות ב-11 נקודות מתוך אותן 18 נקודות. מאידך, יכול אדם להיות מוגדר כמי שלקה בפיברומיאלגיה גם אם אינו עונה על קריטריון זה.

מאפיין נוסף של המחלה הוא שתסמונת הפיברומיאלגיה אינה ניתנת לאבחון באמצעות בדיקות דם, צילומי רנטגן או בדיקות מעבדה זאת מאחר כי במרבית הפעמים התוצאות יוצאות תקינות וללא עדות לתהליכים דלקתיים ו/או זיהומים אשר יכולים להסביר את הכאבים והתסמינים הנוספים. לאור זאת ומאחר והמחלה תלויה בעיקר בדיווחי החולה על תלונותיו והרגשותיו, הקושי באבחון המחלה על ידי רופאים שאינם בתחום הוא גדול. בשל כך ולרוע המזל, מאחר ותסמונות מסוימות אינן נתמכות על ידי ממצאים של בדיקות רופאים ומעבדה ותלויות בעיקר על דיווחי החולה, על תלונותיו והרגשותיו, הן נתפסת כלא אמיתיות או חשובות, ובשל כך בעבר, סבלה גם תסמונת הפיברומיאלגיה מתפיסה שלילית זו.

הגורמים למחלת פיברומיאלגיה יכולים להיות רבים ושונים, ועד ליום זה אין למעשה קביעה ברורה לגבי הסיבות המובילות להתפרצות התסמונת. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הקשר בין פגיעה גופנית בתאונת דרכים לבין התפרצותה של תסמונת הפיברומיאלגיה הולך וצובר הכרה רבה.

מרבית המומחים בתחום הראומטולוגיה, כמו גם מחקרים רבים, קבעו כי קיים קשר ישיר בין טראומות הנובעות מפגיעה גופנית בכלל ופגיעות בעמוד השדרה הצווארי בפרט (לדוגמא – חבלה מסוג "צליפת שוט") לבין מחלת פיברומיאלגיה. חבלה מסוג "צליפת שוט" מאופיינת בתסמינים כדוגמת כאבי צוואר, הקרנה של הכאב ליד או לחזה וכו' ונקבע כי להימצאותם של תסמינים אלו, ישנה חשיבות רבה בהתפתחות של כאב מופשט עתידי ותסמונת פיברומיאלגיה.

בשל הקשר ההדוק שנוצר בין מחלת פיברומיאלגיה לבין הפגיעה בתאונות הדרכים גבר ההכרח הן בעולם הרפואה והן בעולם המשפט להכיר את התסמונת והשלכותיה. מאז פרסום המחקרים הרבים שנערכו בתחום זה, ובשל המודעות הרבה לעניין הקשר שבין פגיעה בתאונת דרכים לבין התפרצות המחלה, כיום חלק גדול מהראומטולוגים מסכימים שישנו קשר ישיר בין פגיעה גופנית להתפרצות המחלה ועובדה זו מביאה לכך שבמקרים רבים לאחר פגיעה בתאונה, האבחון של המחלה אצל הנפגע נעשה בצורה מהירה יחסית לעבר.

המודעות ההולכת וגוברת לעניין הקשר בין פגיעה גופנית בתאונת דרכים לבין מחלקת הפיברומיאלגיה הוכרה בשנים האחרונות גם על ידי בתי המשפט השונים. כיום בתי המשפט נוטים לקבל את מסקנות המומחים השונים בתחום אשר קבעו כי העדויות שהטראומה הכרוכה בתאונת דרכים יכולה להוות טריגר להתפתחות מחלת הפיברומיאלגיה ומקיימות קריטריונים מבוססים להגדרה של קשר סיבתי.

המחקרים הרבים והניתוחים הסטטיסטיים השונים הובילו למסקנה כי חבלה בתאונת דרכים נותרה כגורם סיכון ברור להופעת תסמונת הפיברומיאלגיה – תסמונת הכאב הכרוני המופשט.

יחד עם זאת, ולמרות המודעות ההולכת וגדלה למחלת פיברומיאלגיה, עדיין רבים וביניהם גם רופאים בתחומים שונים, אינם מכירים בקיומה של המחלה ו/או בקשר בין המחלה ובין טראומה גופנית, כדוגמת תאונת דרכים. עובדה זו גורמת בין היתר לעיכוב רב באבחון המחלה, אם בכלל, וכאשר במהלך תקופה זו ממשיך החולה לסבול מכאבים וזאת, ללא כל ממצאים אובייקטיביים בבדיקות אשר נערכות לו.

לכן, מומלץ כי אדם אשר נפגע בתאונת עבודה או תאונה, בפרט כאשר נפגע בעמוד השדרה הצווארי, והוא סובל במשך תקופה ארוכה מתסמינים כגון כאבים מפושטים בגופו, חולשה, עייפות, בעיות בריכוז ופגיעה בזיכרון, וזאת כאשר הבדיקות האובייקטיביות אשר ביצע היו תקינות, יפנה לבדיקה גופנית על ידי מומחה בראומטולוגיה. בד בבד, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי אצל עורך דין המתמחה בתחום נזקי הגוף וזאת על מנת להוכיח את הקשר בין מחלת הפיברומיאלגיה לבין הפגיעה בתאונת הדרכים. 

 

 

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין. כמו כן, התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.

עיצוב: Tink
2153