שתלי שד – סכנות וזכויות, פרשת PIP

שתלי שד – סכנות וזכויות, פרשת PIP

לאחרונה התבשרנו על פרשת שתלי שד (PIP), העלולים לגרום להתפתחות מחלת סרטן. בכדי להבין את המשמעות של הפרסומים וזכויותיהן של הנפגעות יש לבדוק מספר היבטים חלקם כלליים ואחרים ייחודיים הקשורים לתופעת הגדלת שדיים.

תדמית הגוף של אדם היא תוצר של החוויות האישיות, היבטים חברתיים ותרבותיים שונים. תחושה של אדם הקשורה למראה גופו מושפעת מהאופן בו הוא מקבל את תדמית גופו וגם כיצד הסובבים ומתייחסים אל המראה שלו. בדרך כלל התפיסה של האדם את המראה שלו מושפעת מהאופן שבו הזולת מתייחס לדמותו בפועל.

איגוד הפסיכולוגים האמריקאים מצא כי שינויים גופניים, במהלך ההתבגרות המינית מעצימים תחושת אי נוחות וחרדה בקרב נשים ואף קשר זאת לשינויים מוגברים של תדמית הגוף. לתדמית הגוף יכולה להיות השפעה רחבת טווח, החל מגורמים הקשורים להיבטים פסיכולוגיים וכלה בהיבטים הנוגעים להשפעות גופניות. הפחתת ההערכה העצמית הנגזרת מתדמית גוף ירודה יכולה להעצים את תחושת התיעוב העצמי. אנשים בעלי דימוי גוף נמוך ינסו לשנות את מראה גופם החל משימוש באמצעים פשוטים כמו תכשיטים, בגדים, שינוי סל המזון – דיאטה, פעילות גופנית מוגברת וכלה בגישות מורכבות יותר כגון ניתוח קוסמטי לרבות הקטנה או הגדלת שדיים.

המתואר מעלה מהווה רק חלק מהגורמים שהובילו במהלך השנים לשינוי בתפיסת תדמית הגוף אצל נשים. הביטוי לשינוי המתואר הוא תהליך בו נשים רבות ובגיל צעיר יותר, מקבלות החלטה לשנות את מראה השדיים לרבות הגדלתן באמצעות שתלים.

ניתן לתאר את שתל השד כמעטפת סיליקון גמישה המלאה במי מלח או ג'ל סיליקון. בעבר, בשנת 1992, בשל חששות בטיחות, נאסר השימוש בשתלי סיליקון בניתוחים קוסמטיים על ידי רשות המזון והתרופות של ארצות הברית (FDA) וזאת בשל חששות להתפתחות מחלת סרטן. עם זאת, בשנת 2007 ה-FDA  חזר ואישר מחדש את השימוש בשתלי סיליקון להגדלת חזה.

מכיוון שקיים ביקוש גובר והולך לשינויים בצורת השדיים לרבות הגדלתן הדבר הוביל להתפתחותה של תעשיה מורכבת ומתוחכמת המספקת מבחר רחב של שתלי שד. במקביל חלה התפתחות מוגברת של שרותי רפואה המאפשרים את השימוש בשתלי שדיים לשם הגדלתן. כבר עתה, יש להדגיש כי מרבית יצרני שתלי שד עושים מלאכתם נאמנה וכך גם הרופאים העוסקים בתחום הכירורגיה הפלסטית. אולם, בצד המענה לביקוש המוגבר להגדלת השדיים צצו והופיעו גורמים שמטרתם להעצים את הכנסתם הכספית כשמטרה זו מקדשת את כל האמצעים וללא כל התחשבות בצרכניות.

לאחרונה פורסם בתקשורת הכתובה והאלקטרונית על כשל הקשור בשתלי שד. כולנו היינו עדים להחלטת רשויות הבריאות בצרפת לאסור את השימוש בשתלי סיליקון שהוגדרו כמסוכנים שאף הוביל להורדתם מהמדפים. השתלים שנאסרו לשימוש הם מסוג PIP, מתוצרת צרפת, אשר ג'ל הסיליקון בו מולאו אסור לשימוש בבני אדם. במשרד הבריאות הצרפתי התעורר החשד כי החברה שיצרה את השתלים מסרה דיווח כוזב על ג'ל הסיליקון של השתלים. התעורר חשש כי השתלים של חברת PIP עלולים לגרום לנזקים בריאותיים משמעותיים. הסערה שגרמה הודעת רשויות הבריאות בצרפת לא שככה וממשלת צרפת הודיעה כי תישא בעלויות הניתוחים לעשרות אלפי נשים וזאת בשל החשד כי שתלי הסיליקון מסוכנים ועלולים אף לגרום להופעת מחלות ממאירות (סרטן).

גם במדינת ישראל נעשה שימוש בשתלי סיליקון מסוג PIP. מטבע הדברים, הודעת רשויות הבריאות של צרפת עוררה דאגה בלבן של נשים שאצלן נעשה שימוש בשתלים מסוג PIP. במצב עניינים זה עולה השאלה מה הן זכויות של אותן נשים שנפגעו. התשובה היא מורכבת אך ברור שלאישה הניזוקה זכות לתבוע פיצוי בשל הכאב והסבל שהוא מנת חלקה וכמובן גם בגלל הנזקים שנגרמו לה החל בעלויות כספיות הכרוכות ברכישת השתל, הטיפול הרפואי והוצאת השתל בשל הסכנה שנתגלתה. מכיוון שהסוגיה המשפטית איננה פשוטה חשוב לקבל יעוץ משפטי ראוי שמהווה נדבך איתן לביסוס תביעתה של הניזוקה.

 

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין. כמו כן, התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.

עיצוב: Tink
2155