רשלנות רפואית במתן תרופה שגויה

רשלנות רפואית במתן תרופה שגויה

מאת: פרופ' יעקב ברג, עו"ד

לאחרונה טיפל משרדנו בפרשת רשלנות רפואית במסגרתה ניתנה תרופה שגויה למטופלת ובמינון שגוי. באותה פרשה הגיעה אישה צעירה לבקר בן משפחה שהיה באותה עת מאושפז בבית חולים. במהלך הביקור, שעה ששהתה האישה לצד בן משפחתה, התרגשה בעוצמה חריגה, חשה סחרחורת, חולשה, פיק ברכיים והתמוטטה. בעקבות זאת הוזעק למקום צוות רפואי ובמסגרת בדיקתה נקבע ונרשם בין היתר כי פעילות הלב תקינה וכך פונתה האישה לחדר מיון.

עת הגעתה לחדר המיון, בעוד שהיא עודנה מסוחררת, טופלה האישה בין היתר על ידי טיפול תרופתי שהוזרק דרך הווריד. אולם במקום להטיב עם מצבה, מיד עם מתן התרופה חלה התדרדרות קשה במצבה, היא חשה כאבים חזקים ולחץ בחזה (תעוקת לב) עם הקרנה של הכאב לכיוון הצוואר והגפיים העליונות. בהמשך, מצב האישה  החמיר אף יותר והיא איבדה את הכרתה. לנוכח מצב האישה, הצוות הרפואי פעל בנוהל חירום, וכל זאת בשל רשלנות רפואית שהתבטא במתן שגוי של תרופה. כחלק מתהליך אבחון נעשה מיד רישום של פעילות הלב ולהפתעת הצוות הרפואי הסתבר כי האישה הצעירה סובלת מאוטם בשריר הלב. בהקשר זה יש להדגיש כי אוטם בשריר הלב אצל אנשים צעירים הוא נדיר. לאחר שמצב האישה התייצב, היא פונתה להמשך השגחה ומעקב ליחידה לטיפול נמרץ לב אשר בבית חולים.

בתום האשפוז בבית החולים, ולאחר תקופת החלמה בביתה, פנתה האישה למשרדנו. לאחר שסיפרה האישה את אשר עבר עליה, התעוררנה השאלות הבאות: האם הטיפול שניתן באמצעות הזרקת תרופה לווריד הוא זה שגרם להופעת האוטם בשריר הלב, והאם מתן התרופה התאים למצבה של האישה שעה שהגיעה לחדר מיון.

כחלק מתהליך בירור הפרשה ובכדי להבין את אשר אירע פנינו לבית החולים בבקשה לקבלת מלוא הרשומות הרפואיות. לאחר קבלת הרשומות הרפואיות, עיון קפדני בהם, ובדיקת ספרות הנוגעת לעניין הסתבר כי מתן התרופה הוא זה אשר גרם להופעת האוטם בשריר הלב. כמו כן, הסתבר כי הרשלנות הרפואית בפרשה זו הוא מתן תרופה שגויה שאינה מתאימה לטיפול באישה עם התסמינים שנצפו שעה שהגיעה לראשונה לחדר מיון. בנוסף, הסתבר כי אף מינון התרופה היה חריג. כאן יודגש כי ישנן הוראות בדבר מתן תרופה במהלך טיפול בבית חולים אשר מחייבות אימות התרופה הניתנת על ידי הצוות המטפל, אימות כזה לא נעשה במקרה זה.

מכיוון שהצוות הרפואי מבוטח בביטוח מקצועי, העניין הועבר על ידי בית החולים לחברה המבטחת את בית החולים. היות ולאחר למידת נסיבות האירוע ע"י החברה המבטח  לא הייתה מחלוקת על השתלשלות האירועים הרפואיים הוחלט, בעצה אחת, לקבוע את נכותה של האישה שעברה אוטם בשריר הלב. לאחר קביעת נכותה של האישה התנהל משא ומתן על גובה הפיצוי.

בסופו של יום, לאחר משא ומתן אינטנסיבי קיבלה האישה פיצוי הולם בעילת רשלנות רפואית בשל מתן תרופה שגוי.

ישנה חשיבות לבחינה המקצועית של מסכת האירועים הרפואיים. בפרשה המתוארת ישנה משמעות מרבית ליכולת זיהוי כי התרופה שניתנה אינה מתאימה לאישה, ואיננה ניתנת לחולים בהם נצפים תסמינים דומים לאלו שהופיעו אצל האישה שעה שהגיעה לחדר מיון. רק בירור קפדני של רשימת התרופות שניתנו לאישה במהלך הטיפול בה אפשר את זיהוי הרשלנות הרפואית. חשוב להדגיש כי בפועל הטיפול הרפואי הרשלני היה מתן תרופה שגויה במינון חריג.

 

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין. כמו כן, התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.

עיצוב: Tink
2186