רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה

לידה היא השלב בו מסתיים ההיריון ולרוב נתפסת כחוויה אשר מתרחשת שעה שהתינוק נולד, יוצא מהרחם דרך הנרתיק לאוויר העולם, ומסתיימת עם יציאת השלייה. במהלך הלידה מבחנים בשני שלבים כשבראשון מתרחשת הרחבת צוואר הרחם ובשלב השני התינוק נע דרך צוואר הרחם והנרתיק. בפועל תהליך הלידה מתחיל שעה שהאם מגיע לחדר יולדות ומסתיים עם הלידה של התינוק. התהליך המתואר בדרך כלל מסתיים ללא כל בעיות לשמחת ההורים ובני המשפחה. יחד עם זאת, אין מדובר בתהליך נטול סיכונים, במיעוט המקרים עלולים להופיע סיבוכים שגם הם אינם בהכרח כשלים רפואיים. אולם, מספר קטן של לידות לוקה הטיפול הרפואי בפגמים העולים לכדי רשלנות. יש להבחין בין סוגים שונים של רשלנות רפואית בלידה: רשלנות רפואית בה נפגע הילוד לבין רשלנות רפואית בה הנפגעת היא האם.

במהלך הלידה קיימים מספר צמתים בהם עלול להתרחש אירוע של רשלנות רפואית, להלן המוקדים העיקרים בהם שכיחה רשלנות רפואית בתהליך הלידה:

1. בעיות ניטור פעילות לב העובר והתעלמות ממושכת מאירוע מצוקה עוברית.
2. אי נוכחות מיילדת בזמנים המתחייבים במהלך הלידה.
3. אי נוכחות רופא בזמנים המחייבים את נוכחותו.
4. אי מתן טיפול תרופתי כאשר הדבר נדרש או מתן טיפול תרופתי ללא צורך במהלך הלידה.
5. אי ביצוע ניתוח קיסרי כאשר הדבר מחויב המציאות.
6. התרשלות בביצוע לידת באמצעות מכשור:

א. לידת מלקחיים
ב. לידת ואקום

עולה השאלה מה הם התוצאות של רשלנות רפואית ליולדת במהלך הלידה בהיריון ללא סיבוכים?

עלולים להיגרם מספר נזקים לאם לרבות קרעים בתעלת הלידה, קרעים ברחם, תסחיף נוזל מי שפיר או תסחיפים אחרים, זיהומים, דימומים, תרדמת וסכנת חיים ממשית.

שאלה נוספת הקשורה לרשלנות רפואית בלידה היא מה הם הנזקים העלולים להיגרם לילוד במהלך הלידה בהריון ללא סיבוכים ?

נזקים גופניים לילוד הקשורים לגורמי סיכון כגון: תינוקות גדולים המתקשים לעבור בתעלת הלידה וכתוצאה עלול להיגרם נזק לכתף ופגיעה בעצבי גפיים עליונות. בדרך כלל חייבת להיעשות הערכת גודל העובר. במקרים בהם העובר גדול יש לשקול ביצוע ניתוח קיסרי בכדי למנוע נזקים אלו. נזקים אחרים העלולים להיגרם לעובר הם משניים לשימוש בלתי מיומן במכשור במהלך הלידה אשר עלול לגרום לנזק מוחי לילוד. במקרים קיצוניים הנזק הוא בלתי הפיך העלול לגרום לנכות קשה. ישנם מקרים אשר בגלל רשלנות בלידה, יכול להיגרם נזקי לילוד בשל כשל באספקת חמצן לאברים חיוניים. בין מגוון הסיבות לסוג זה של נזקים הם קשיים באספקת דם המוביל חמצן לאברים חיוניים כגון: המוח. נזקים אלו עלולים להתבטא בפיגור שכלי, נזק קוגניטיבי או פגיעה אחרת במערכת המעצבבת אברים אחרים כגון גפיים.

במקרים בהם הנזק קשה, עולה לעתים הטענה "טוב מותי מחיי" כשהרעיון העומד מאחורי ביטוי זה כי מוטב היה לו אלמלא נולד. בדרך כלל מדובר במקרה בו התרשלותו של הרופא גרמה ללידת בעל מום, אשר לולא ההתרשלות, לא היה נולד כלל. מדובר בילודים הסובלים ממומים מולדים קשים שמניעתם מחייבת הפסקת ההיריון בשלביו הראשוניים. מבחינה משפטית המושג הוא "הולדה בעוולה".

תביעה משפטית בתחום רשלנות רפואית בלידה בה מועלת הטענה של הולדה בעוולה מאפשרת קבלת פיצוי כספי. במהלך השנים, באופן הדרגתי, חלה הרחבה בשימוש במונח משפטי הולדה בעוולה בתביעות רשלנות רפואית בלידה. התוצאה של הרחבת השימוש בטענת הולדה בעוולה הובילה להקמת ועדה ציבורית הדנה בסוגיה קשה, מורכבת ורגישה זו. הועדה מתמודדת עם השאלה הנוגעת לתחום המרחב של נזקים החוסים בגדר המונח המשפטי של הולדה בעוולה. כיוון שמדובר בסוגיה משפטית קשה ומסובכת ראוי שהתובע ייעזר בעורכי דין מיומנים בתחום זה.אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין. כמו כן, התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.

עיצוב: Tink
2136