רשלנות רפואית בטיפולי אורתודנטיה

רשלנות רפואית בטיפולי אורתודנטיה

מאת: לירן גלפנד, עו"ד

טיפולי אורתודנטיה, או טיפולי יישור שיניים, הופכים יותר ויותר לשכיחים באוכלוסייה, הן בגילאים צעירים, הן בגילאים מבוגרים יותר. למעשה, ככל שהרפואה מתפתחת כך הופכים הטיפולים למורכבים יותר משוכללים יותר ולצערנו לעיתים גם מסוכנים יותר.

טיפול אורתודנטי מחייב את הרופא המטפל למקצועיות ובקיאות שכן מדובר כאמור על טיפול מורכב מאד שמתפרש על פני תקופה ארוכה ומחייב טיפולים מקדימיים וזאת לאחר תחקור ותשאול המטופל עד להכרה מקסימאלית של מבנה וצורת הלסת, לרבות צורת צמיחת השיניים.

לאחר אבחון נכון של צורת ומבנה הלסתות וצמיחת השיניים, בוחרים את אופן הטיפול. לדוגמא, ישנן תכניות טיפול הכוללות תחילה עקירות של שיניים אחוריות, מנגד,  ישנן תכניות טיפול המבוצעות עם סוגרי "טבעות" בלבד ורק בעת הצורך מבוצעות עקירות, כך או כך, הכל צריך להיות מותאם באופן פרטיקולארי ללקוח בעוד שעל הרופא המטפל מוטלת החובה להסביר לפציינט על כל הסיכונים והסיבוכים האפשריים על מנת שיוכל לקבל החלטה מושכלת בטרם הסכמה לקבל את הטיפול.

לאחר בחירת התכנית הטיפולית ותחילת הטיפול, מחוייב הרופא המטפל למעקב מקצועי והדוק עם המטופל שכן מדובר על שלב שאמנם הוא ארוך אך הוא קריטי ביותר, בשלב זה מופעל הלחץ העל השיניים עליונות/תחתונות וללא מעקב מקצועי ונכון עלולים להיגרם נזקים קשים וחמורים שאם הם אינם מאובחנים ומטופלים בזמן עשויים לגרום נזק בלתי הפיך ואף להותיר נכות בשיעור ניכר.

לצורך ההמחשה, לאחרונה, הגיש משרדנו תביעה בגין רשלנות רפואית חמורה בטיפול אורתודנטי כנגד אחת מהמרפאות המובילות בארץ לטיפולים מסוג זה. באותו עניין דובר על גברת צעירה שפנתה למרפאה לצורך טיפול יישור שיניים, מתיקה הרפואי במרפאה עולה כי בטרם קבלת הטיפול לא בוצעה אבחנה נכונה למבנה הלסת, מה שהוביל לתכנית לקויה שגרמה ללחץ נוראי ובלתי מבוקר על השיניים העליונות עד לכדי יציאת שורשי השיניים ממקומם ויצירת עיוות ביחסי הפנים.

חוות הדעת שצורפה לכתב התביעה, ונכתבה על ידי מומחה מוכר בתחום, קבעה שכיום התובעת נותרה עם נכות בשיעור ניכר ואילו היה הרופא המטפל פועל כפי שמצופה מרופא סביר, מאבחן נכונה את מבנה הלסת ובונה תכנית נכונה, היה ניתן למנוע את הנזק שנגרם.

תיק זה הינו אחד מיני רבים בהם עולה רשלנות רפואית באחד משלבי הטיפול וגורמת לנזק צמית בלתי הפיך שלעיתים קרובות מוערך בעשרות מונים מעבר לסכום הנזק המוערך על ידי הניזוק, פער זה נגרם בין היתר מהעובדה שהניזוק לא תמיד מבין את משמעות הנזק שנגרם לו ובכלל זה את כל עילות התביעה שיש לו נגד הרופא המטפל וכמובן ראשי הנזק עליהם יש לפצותו לרבות הכאב והסבל הכרוכים בטיפולים שיהיה עליו לעבור.

על מנת לשמור על מקצועיות ורמת ידע גבוהים שיסייעו למשרדנו לטפל בטיפול מורכבים מעין אלה, משרדנו נעזר ועובד בשיתוף פעולה שוטף עם מומחים רפואיים מוערכים מהמעלה הראשונה אשר בודקים כל מקרה לגופו בדקדקנות וביסודיות על מנת ליתן מענה משפטי ורפואי ברמה הגבוהה ביותר.

במידה ונפגעתם בטיפול אורתודנטי, או שאתם עדיין מצויים במסגרת הטיפול אולם סבורים כי הטיפול אינו מבוצע כהלכה, הנכם מוזמנים לפנות אלינו לפגישת ייעוץ ללא תשלום ובה ננסה לסייע לכם כמיטב יכולתינו.

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין. כמו כן, התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.

עיצוב: Tink
2206