זכאות לפיצוי בתאונת "פגע וברח"

זכאות לפיצוי בתאונת "פגע וברח"

תאונות פגע וברח באופן מצער, הפכה לתופעה נפוצה על כבישי מדינת ישראל.

במאמר זה נסקור את התופעה בהיבט החוקי והשפעתה על הנפגע ועל זכאותו לפיצוי בעקבות התאונה.

באילו מקרים זכאי הנפגע בתאונת דרכים  לפיצוי?

נפגע זכאי לפיצוי כאשר מדובר בתאונת דרכים בהתאם להגדרתה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים  (חוק הפלת"ד) . על פי חוק הפלת"ד, תאונת דרכים מוגדרת כאירוע שבו נגרם לנפגע נזק גוף, בעקבות שימוש ברכב מנועי, למטרות תחבורה. להגדרה ראשונית זו אשר מתארת תאונת דרכים במובנה הפשוט והיומיומי קיימת תוספת, אשר נועדה להרחיב את מעגל הזכאים לפיצוי לפי החוק, אף אם אינם נפגעו בתאונת דרכים קלאסית. לפיכך, כל נפגע באירוע אשר מוגדר לפי חוק הפלת"ד כתאונת דרכים , זכאי לפיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לו.

מהי תאונת פגע וברח?

תאונת דרכים בה נהג ו/או רכב המעורב, נמלט מזירת התאונה לאחר הפגיעה, מבלי להגיש עזרה לנפגעים או להשאיר בידם את פרטיו, נקראת תאונת "פגע וברח". מעבר לעובדה שמדובר בעבירה פלילית חמורה ביותר הגוררת העמדה לדין ומאסר ממושך, ישנן מספר השלכות לסוג זה של תאונת דרכים על תביעת פיצויים בגין נזקי גוף של נפגעים בתאונה מעין זו.

ממי זכאי הנפגע בתאונת פגע וברח לתבוע את הפיצוי?

דרך כלל, כאשר לאחר התאונה ניתן לקבל מן הנהג או גורם אחר כשלהו את פרטי רכב או נהג הפוגע ואת פרטי פוליסת ביטוח החובה, הנפגע זכאי לתבוע את הפיצוי מחברת הביטוח אשר ביטחה בביטוח חובה את הרכב הפוגע או את נהג הפוגע.

אולם, כאשר מדובר בתאונת פגע וברח ולא ניתן לאתר את פרטי רכב ו/או נהג הפוגע ואת פרטי ביטוח הרלוונטיים, זכאי הנפגע  להגיש את תביעת הפיצויים לתאגיד קרנית - קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, המשמש כגוף המפצה בתאונות "פגע וברח". חבותה של קרנית לפצות את הנפגע קבועה בסעיף 12 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. מטרתה של המדינה כאשר חוקקה את החוק הייתה למנוע מצב בו נפגע בתאונת דרכים ישאר מול שוקט שבורה רק מהסיבה כי רכב/נהכ נמלטו ממקום התאונה ולכן, סעיף 12 (א)(1) לחוק הפלת"ד קובע כי תפקידה של הקרן היא לפצות נפגע הזכאי לפיצויים לפי חוק הפלת"ד ואין בידו לתבוע פיצויים מאת מבטח .

האם על הנפגע בתאונת פגע וברח לנסות ולאתר את הנהג הפוגע לצורך זכאותו לפיצוי?  

נשאלת השאלה, האם נפגע בתאונת פגע וברח, לפני שהוא תובע פיצוי מקרנית חייב לפעול לאיתור רכב/נהג הפוגע? אכן, ככלל על נפגע לפעול בשקידה סבירה להשגת פרטי רכב/נהג הפוגע. לדוגמא לפנות למשטרה בסמוך לאחר התאונה. שאלת היקף השקידה הסבירה עלה בפס"ד פוצ'טר נ' קרנית, בו משרדינו ייצג את התובעת. בית המשפט תוך אימוץ טענותינו קבע כי ניתן לשלול פיצוי רק כאשר הנפגע פעל ברשלנות חמורה. כמו כן קבע בית המשפט הנכבד כי די בכך שבעת הדרישה לפיצוי מקרנית הנפגע אינו יכול להצביע על נהג האחראי על מנת שיקבל את הפיצוי מקרנית. בכל מקרה ההמלצה לנפגעים היא לרשום את פרטי הרכב או סימנים מזהים אחרים של רכב הפוגע, כמובן ככל שניתן לעשות זאת ולמסור את הפרים בהקדם האפשרי למשטרה.

כיצד על הנפגע לנהוג לאחר פגיעה בתאונת פגע וברח?

על מנת למנוע שלילת פיצוי ולמנוע מקרנית לעלות טענות כנגד זכאות לפיצוי, רצוי ומומלץ לנקוט בצעדים הבאים:   

  • ככל שרכב עצר, לנסות ולרשום את מס' רכב ו/או פרטים מזהים של רכב הפוגע. לבקש פרטי העדים, ככל שהיו במקום התאונה ולמסור את כל המידע והפרטים למשטרה בהקדם. חשוב מאוד לפנות באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ולמסור מייד כי נפגעת בתאונת דרכים.
  • ככל שרכב הפוגע לא עצר, לא להתפנות ממקום התאונה ולהזמין מיד אמבולנס ולמסור בשיחת טלפון למד"א כי נפגעת מרכב שנמלט מהמקום. ככל שניתן, מומלץ כמובן לבקש פרטי העדים אם היו.
  • חשוב מאוד לבדוק כי צוות רפואי רשם את כל הדברים שמסרת בדיוק כפי שאלה נמסרו על ידך ובמידת הצורך לדרוש כי אלה יתוקנו.
  • מאחר וכולנו נושאים טלפונים חכמים עם מצלמות, רצוי, אם ניתן, לצלם את מקום התאונה ואת כלי הרכב המעורבים. 
  • יש לדווח בהקדם האפשרי למשטרה על הארוע , להקפיד על מסירת פרטים מלאים ומדויקים אודות אירוע התאונה.
       

בכל מקרה, המלצתנו היא להיעזר בשירותי עורך דין המתמחה בתחום נזקי גוף ותאונות דרכים על מנת שזכויותיו של נפגע לא ייפגעו.

 

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין. כמו כן, התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.                

עיצוב: Tink
2179