החמרת מצב בנפגע בעבודה

החמרת מצב בנפגע בעבודה

בהתאם לחוק לביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה-1995, נפגע שהוכר על ידי הביטוח הלאומי כנפגע בעבודה ונותרה לו נכות, עשוי להיות זכאי לגמלת נכות מעבודה, קצבה או מענק. הנפגע יזומן לבדיקה ע"י וועדה רפואית שתקבע את דרגת נכותו, ובהתאם לדרגת הנכות אשר תיקבע לו, תשולם לו קצבה חודשית או  מענק.

אולם, מה ניתן לעשות, אם לאחר קביעת הנכות ע"י המוסד לביטוח לאומי החמיר מצבו הבריאותי של הנפגע? או למשל, אם לאחר שנים מקרות התאונה הופיע נזק נוסף באיבר אחר בגוף? ניקח אף מקרה אחר, מה ניתן לעשות במקרה בו, הוועדה הרפואית של הביטוח האלומי קבעה כי חבלתו של הנפגע הותירה לו 0% נכות ואולם לאחר מספר שנים הוחמרה החבלה ואף מגיעה עד כדי שיעור נכות ניכר?

לצורך ההמחשה נדגים בשתי דוגמאות:

האחת, אדם נפגע בתאונת דרכים שהוכרה כתאונת עבודה, לאחר שנבדק ע"י וועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי, נקבע לו שיעור נכות בתחום האורתופדי. כעבור מספר שנים, בעקבות אותה תאונה, החלו להתפתח אצל הנפגע תסמינים פסיכיאטריים משמעותיים. אם כן, מה עליו לעשות?

השנייה, אדם נפגע בגבו כתוצאה מהרמת משא כבד, כתוצאה מכך נגרם לו בלט דיסק בחוליות עמוד השדרה. לאחר שבדקה אותו הוועדה הרפואית מטעם הביטוח הלאומי, היא קבעה כי שהבלט אינו בעל אופי כזה שמצדיק קביעת שיעור נכות והעמידה נכותו הרפואית על 0%. אולם, לאחר מספר שנים, התפתח הבלט והחמיר ועמו הופיעו מגבלות תנועה משמעותיות. אם כן, מה עליו לעשות?

במקרה כזה, רשאי הנפגע לשוב ולפנות למוסד לביטוח לאומי בבקשה לבדיקה חוזרת וזאת כל חצי שנה.

על מנת לפנות למוסד לביטוח לאומי בבקשה זו, על הנפגע לפנות לרופא המוסמך מטעם הביטוח הלאומי עם מלוא המסמכים הרפואיים המעידים על ההחמרה במצבו. על הרופא התעסוקתי, לבדוק את המסמכים הרפואיים ואת הנפגע, ובכלל זה להשוות בין המסמכים הרפואיים לבין ממצאי הוועדה אשר קבעה את נכותו של הנפגע. ככל שהרופא מוצא שאכן חלה החמרה במצבו הרפואי של הנפגע, מוסר לו הרופא אישור רפואי על החמרה במצבו.

את אישור זה על הנפגע לצרף לטופס ביטוח לאומי (בל-228) אותו יש למלא בקפידה בהתאם להחמרה שחלה במצבו.

בהתאם למסמכים הנ"ל, ייפתח המוסד לביטוח לאומי את תיק הנפגע מחדש לצורך דיון מחדש בנכותו ובכלל זה אף לבדוק אותו שוב ע"י וועדה רפואית, ככל שהדבר יימצא לנכון.

חשוב לציין כי ישנה חשיבות עליונה לניסוח ומילוי הטפסים המוגשים לביטוח הלאומי וכמובן חשיבות ניכרת למסמכים המצורפים לבקשה. על כן, על מנת להבטיח את קביעת שיעור הנכות באופן כזה שישקף נכונה את מצבו של הנפגע, יש להיוועץ בעורך דין העוסק בתחום וזאת החל מהשלב הראשוני.

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עורך דין. כמו כן, התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני.

עיצוב: Tink
2189